Psihoterapija je učinkovit način za obvladovanje stresa, tesnobe, izgorelosti, predelavo travm in drugih čustvenih težav ter raziskovanj nezavednih vzorcev in prepričanj, ki nas vodijo do nastanka različnih simptomov in stanj.
Če se odločate za psihoterapijo, imate lahko številna vprašanja. V tem zapisu odgovarjam na najpogostejša vprašanja o psihoterapiji, da boste lažje razumeli, kaj vključuje ta process in kako vam lahko pomaga pri duševnemu zdravju.

1 KAJ JE PSIHOTERAPIJA IN KOMU JE NAMENJENA?
Psihoterapija je proces, v katerem psihoterapevt pomaga posamezniku raziskovati in obvladovati njegove izzive, kot so čustvene težave, prepoznava in razreševanje vzorcev mišljenja, čustvovanja ter vedenja; skratka vse kar vpliva na kakovost življenja.
Namenjena je vsem. Običajno pa se klietni soočajo z občutki stresa, tesnobo, izgorelostjo, želijo predelati travmatične izkušnje ali preprosto želijo izboljšati svoje duševno zdravje.
Psihoterapija je koristna tudi za tiste, ki želite povečati svojo emocionalno odpornost, izboljšati odnose in osebno rast.
2 KAKO POTEKA PSIHOTERAPIJA?
Psihoterapija poteka v obliki rednih, tedenskih srečanj, ki trajajo 50 minut. Srečanja so namenjena raziskovanju vaših misli, čustev in vedenjskih vzorcev. Psihoterapevt vam pomaga ozavestiti in spremeniti vzorce, ki vas ne podpirajo več, ter razviti zdrave strategije za spopadanje z življenjskimi izzivi.
Razlog za redna, tedenska srečanja tiči v naših obrambnih mehanizmih. Skozi proces psihoterpaije delamo tudi z našimi obrambami, da se zmehčajo, da nam zaupajo in da zmoremo pogledati kaj se skriva za njimi. V kolikor srečanja niso redna, se obrambe hitro postavijo nazaj in kaj hitro lahko stojimo pri miru ali pa se celoten proces raziskovanja in zdravljenja močno podaljša.
Pri svojem delu delujem po pristopu integrativne psihoterapije, vanj pa združujem še metode čuječnosti in pristope usmerjenje na kreativnost in sočutje.
3 KOLIKO ČASA TRAJA PSIHOTERAPIJA?
Dolžina psihoterapije se zelo razlikuje, odvisna pa je od postavljenih ciljev in vrste težav, ki jih obravnavamo. Sama delujem poglobljeno in gre za dolgotrajne procese, saj vzorce, ki smo jih utrjevali leta in leta ne moremo popraviti le v nekaj urah. Naši možgani rabijo ogromno ponovitev, da se v njih ustvari nova, trdna povezava in da na dolgi rok ne bomo zopet zašli nazaj na stare tire. Proces lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let.
4 ALI JE PSIHOTERAPIJA ZAUPNA?
Vse kar delite s psihoterapevtom, je strogo zaupno. Pri svojem delu spoštujem in sledim etičnemu kodeksu; etični kodeks SINTE (Slovensko društvo za integrativno psihoterapijo in transakcijsko analizo, katerega članica sem tudi sama) in SKZP (Slovenska krovna zveza za psihoterapijo). To pomeni, da je vse, kar je podeljeno, izrečeno in povprašano na terapiji, obdelano v skladu z dogovorom o zaupnosti.
Načelo zaupnosti pa sem primorana prekršiti v dveh izjemnih primerih; če bi ocenila, da je ogroženo vaše življenje ali življenje nekoga drugega, z namenom, da vas zaščitim.

5 KAKO IZBRATI PRAVEGA PSIHOTERAPEVTA?
Pri iskanju psihoterapevta je pomembno, da se vi počutite udobno in varno. Predlagam, da preverite kvalifikacije psihoterapevta (izobrazba, usposobljenost, ali je član SKZP).
6 KAKŠNA JE RAZLIKA MED PSIHOTERAPIJO IN SVETOVANJEM?
Psihoterapija in svetovanje imata podobne cilje, vendar se razlikujeta v globini.
Psihoterapija se osredotoča na raziskovanje globljih vzorcev mišljenja, travm in čustvenih težav. Raziskujemo in odpravljamo vzroke za nastanek težav.
Svetovanje je krajši proces, ki je pogosto osredotočen na reševanje specifičnih simptomov ali odločitev v življenju.
Za dolgoročno razrešitev vaših izzivov je psihoterapija zagotovo ustreznejša izbira pomoči in podpore.
7 KAKO VEM ALI POTREBUJEM PSIHOTERAPIJO?
Če se soočate z dolgoročnim stresnom, tesnobo, depresijo ali imate težave v odnosih je psihoterapija lahko zelo koristna. Psihoterapija vam pomaga razumeti vzroke vaših težav in razviti strategije za izboljšanje duševnega zdravja. Če se počutite preobremenjeni ali imate občutek, da se ne premikate naprej, je to lahko znak, da potrebujete pomoč terapevta.
Vedno pa sem vam na voljo na brezplačnem posvetu, kjer lahko razjasnimo vaše dileme in skupaj najdemo za vas najustreznejšo obliko pomoči.
8 ALI JE ONLINE PSIHOTERAPIJA ENAKO UČINKOVITA KOT TERAPIJA V ŽIVO?
Raziskvave so pokazale, da je online psihoterapija enako učinkovita kot v živo. Online psihoterapija je v zadnjih letih postala zelo priljubljena in lahko je prav tako učinkovita kot tradicionalna terapija v živo. Ključna prednost online psihoterapije je, da omogoča dostop do strokovne pomoči kjerkoli, kar je posebej koristno za tiste, ki nimajo možnosti obiska psihoterapevta v živo zaradi geografskih ali časovnih omejitev.

9 KAKO SE LAHKO PRIJAVIM NA PRVO SREČANJE?
Za začetek psihoterapije se lahko enostavno prijavite na uvodni posvet. Po tem pa se dogovorimo za nadaljne korake, ki bodo skladni z vašimi cilji. Naročite se lahko preko kontaktnega obrazca ali pa me kontakitrajte na 051 411 995.
Psihoterapija je pomemben korak k izboljšanju duševnega zdravja in dobrega počutja. Pomaga vam raziskati svoje misli in čustva, obvladovati stres in travme ter izboljšati kakovost življenja. Če želite izvedeti več o tem, kako vam psihoterapija lahko pomaga vas vabim, da si izberete poljuben termin za brezplačni posvet.